2018 SMSC June Series

SMSC

Results are provisional as of 20:33 on July 4, 2018

B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT June 6 June 13 June 20 June 27 Total Nett
1st Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 180 1.0 (2.0) 1.0 1.0 5.0 3.0
2nd Frolic C&C 30 Ian Swan 201 2.0 1.0 (3.0) 3.0 9.0 6.0
3rd Vela C&C 29-2 Dave Lane 201 (6.0 DNC) 6.0 DNC 2.0 2.0 16.0 10.0
4th Halcyon C&C 30 Graham Dennis 201 (6.0 DNC) 6.0 DNC 4.0 4.0 20.0 14.0
5th Freudian Sloop Mirage 25 Steve Perrott 234 (6.0 DNC) 6.0 DNC 5.0 5.0 22.0 16.0

A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT June 6 June 13 June 20 June 27 Total Nett
1st Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 108 2.0 (6.0 DNF) 2.0 3.0 13.0 7.0
2nd Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 81 (10.0 DNC) 6.0 DNF 1.0 1.0 18.0 8.0
3rd Non Fiction Aloha 30 Andrew Daley 144 3.0 (10.0 DNC) 3.0 2.0 18.0 8.0
4th Cyanara II C&C 36 Jim Fletcher 78 1.0 6.0 DNF 4.0 (7.0 RET) 18.0 11.0
5th Dire Wolf CS 30 Rod Miller 174 (10.0 DNC) 6.0 DNF 5.0 4.0 25.0 15.0
6th Siesta CS 30 Phil Varey 180 4.0 6.0 DNF 6.0 (10.0 DNC) 26.0 16.0
7th Airborne 4 Moorings 505 Eric Smith 81 6.0 RET (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 36.0 26.0
8th Seachanger Tartan 3500 Peter Gregson 144 (10.0 DNC) 10.0 DNC 10.0 DNC 7.0 DNS 37.0 27.0
9th Xari CS 30 Ric Hattin 156 (10.0 DNC) 10.0 DNC 7.0 10.0 DNC 37.0 27.0

June 6 - B Fleet at 18:10:00

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 181000
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 198 181000 19:55:36 1:45:36 1:41:31 1.0
2 Frolic C&C 30 Ian Swan 201 181000 20:24:00 2:14:00 2:08:17 2.0

June 13 - B Fleet at 18:10:00

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 181000
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Frolic C&C 30 Ian Swan 201 181000 19:45:28 1:35:28 1:31:23 1.0
2 Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 180 181000 19:46:17 1:36:17 1:34:55 2.0

June 20 - B Fleet at 18:10:00

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 180500
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 198 180500 19:39:07 1:34:07 1:30:28 1.0
2 Vela C&C 29-2 Dave Lane 201 180500 19:49:30 1:44:30 1:40:02 2.0
3 Frolic C&C 30 Ian Swan 201 180500 19:52:22 1:47:22 1:42:47 3.0
4 Halcyon C&C 30 Graham Dennis 201 180500 19:58:40 1:53:40 1:48:49 4.0
5 Freudian Sloop Mirage 25 Steve Perrott 234 180500 20:11:14 2:06:14 1:55:35 5.0

June 27 - B Fleet at 18:10:00

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 198 18:15:00 19:46:56 1:31:56 1:28:22 1.0
2 Vela C&C 29-2 Dave Lane 201 18:15:00 19:47:39 1:32:39 1:28:42 2.0
3 Frolic C&C 30 Ian Swan 201 18:15:00 19:47:51 1:32:51 1:28:53 3.0
4 Halcyon C&C 30 Graham Dennis 201 18:15:00 19:51:33 1:36:33 1:32:26 4.0
5 Freudian Sloop Mirage 25 Steve Perrott 234 18:15:00 20:06:00 1:51:00 1:41:38 5.0

June 6 - A Fleet at 18:10:00

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 181500
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Cyanara II C&C 36 Jim Fletcher 78 181500 19:48:21 1:33:21 1:47:36 1.0
2 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 108 181500 19:55:07 1:40:07 1:49:55 2.0
3 Non Fiction Aloha 30 Andrew Daley 144 181500 20:03:23 1:48:23 1:52:36 3.0
4 Siesta CS 30 Phil Varey 180 181500 20:36:51 2:21:51 2:19:50 4.0
5 Airborne 4 Moorings 505 Eric Smith 81     RET   6.0

June 13 - A Fleet at 18:10:00

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 181500
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Place Points
1 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 108 DNF 6.0
1 Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 81 DNF 6.0
1 Cyanara II C&C 36 Jim Fletcher 78 DNF 6.0
1 Dire Wolf CS 30 Rod Miller 174 DNF 6.0
1 Siesta CS 30 Phil Varey 180 DNF 6.0

June 20 - A Fleet at 18:10:00

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 181000
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 93 181000 19:28:59 1:18:59 1:28:49 1.0
2 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 126 181000 19:34:39 1:24:39 1:30:22 2.0
3 Non Fiction Aloha 30 Andrew Daley 162 181000 19:41:32 1:31:32 1:32:36 3.0
4 Cyanara II C&C 36 Jim Fletcher 96 181000 19:38:25 1:28:25 1:38:57 4.0
5 Dire Wolf CS 30 Rod Miller 174 181000 19:50:04 1:40:04 1:39:30 5.0
6 Siesta CS 30 Phil Varey 180 181000 19:55:28 1:45:28 1:43:58 6.0
7 Xari CS 30 Ric Hattin 174 181000 19:58:23 1:48:23 1:47:46 7.0

June 27 - A Fleet at 18:10:00

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 93 18:20:00 19:46:47 1:26:47 1:37:36 1.0
2 Non Fiction Aloha 30 Andrew Daley 162 18:20:00 19:57:32 1:37:32 1:38:40 2.0
3 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 126 18:20:00 19:52:40 1:32:40 1:38:56 3.0
4 Dire Wolf CS 30 Rod Miller 174 18:20:00 20:10:00 1:50:00 1:49:22 4.0
5 Cyanara II C&C 36 Jim Fletcher 96     RET   7.0
5 Seachanger Tartan 3500 Peter Gregson 144 18:20:00 19:48:49 DNS   7.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com