2018 SMSC July Series

SMSC

Results are provisional as of 20:41 on August 8, 2018

B Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT July 4 July 11 July 18 July 24 Total Nett
1st Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 180 (6.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 9.0 3.0
2nd Vela C&C 29-2 Dave Lane 201 1.0 2.0 3.0 (6.0 DNC) 12.0 6.0
3rd Frolic C&C 30 Ian Swan 201 2.0 (6.0 DNC) 2.0 2.0 12.0 6.0
4th Freudian Sloop Mirage 25 Steve Perrott 234 3.0 3.0 5.0 (6.0 DNC) 17.0 11.0
5th Halcyon C&C 30 Graham Dennis 201 (6.0 DNC) 4.0 4.0 3.0 17.0 11.0

A Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT July 4 July 11 July 18 July 24 Total Nett
1st Non Fiction Aloha 30 Andrew Daley 144 1.0 1.0 (10.0 RET) 3.0 15.0 5.0
2nd Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 126 4.0 3.0 (10.0 RET) 1.0 18.0 8.0
3rd Cyanara II C&C 36 Jim Fletcher 78 2.0 (10.0 DNC) 2.0 4.0 18.0 8.0
4th Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 81 3.0 (5.0) 3.0 2.0 13.0 8.0
5th Dire Wolf CS 30 Rod Miller 174 5.0 4.0 (10.0 RET) 10.0 DNC 29.0 19.0
6th Pendragon CM1200 Bruce Beveridge 15 (10.0 DNC) 10.0 DNC 1.0 10.0 DNC 31.0 21.0
7th Xari CS 30 Ric Hattin 156 (10.0 DNC) 2.0 10.0 RET 10.0 DNC 32.0 22.0
8th Siesta CS 30 Phil Varey 180 6.0 6.0 (10.0 RET) 10.0 DNC 32.0 22.0
9th Seachanger Tartan 3500 Peter Gregson 144 7.0 7.0 (10.0 RET) 10.0 DNC 34.0 24.0

July 4 - B Fleet - July 4th at 18:10:00

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 181000
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Vela C&C 29-2 Dave Lane 183 181000 19:39:58 1:29:58 1:28:19 1.0
2 Frolic C&C 30 Ian Swan 201 181000 19:43:50 1:33:50 1:29:50 2.0
3 Freudian Sloop Mirage 25 Steve Perrott 234 181000 19:59:45 1:49:45 1:40:30 3.0

July 11 - B Fleet at 18:10:00

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 181000
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 180 181000 19:24:19 1:14:19 1:13:16 1.0
2 Vela C&C 29-2 Dave Lane 183 181000 19:25:13 1:15:13 1:13:50 2.0
3 Freudian Sloop Mirage 25 Steve Perrott 234 181000 19:37:05 1:27:05 1:19:44 3.0
4 Halcyon C&C 30 Graham Dennis 201 181000 19:34:58 1:24:58 1:21:20 4.0

July 18 - B Fleet at 18:10:00

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 181000
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 180 181000 19:11:38 1:01:38 1:00:46 1.0
2 Frolic C&C 30 Ian Swan 201 181000 19:27:21 1:17:21 1:14:03 2.0
3 Vela C&C 29-2 Dave Lane 183 181000 19:26:57 1:16:57 1:15:32 3.0
4 Halcyon C&C 30 Graham Dennis 201 181000 19:29:37 1:19:37 1:16:13 4.0
5 Freudian Sloop Mirage 25 Steve Perrott 234 181000 19:37:21 1:27:21 1:19:59 5.0

July 24 - B Fleet at 18:10:00

Start: B, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Current Obsession C&C 27-3 Alex MacPhee 198 18:10:00 19:44:37 1:34:37 1:30:57 1.0
2 Frolic C&C 30 Ian Swan 201 18:10:00 19:53:20 1:43:20 1:38:55 2.0
3 Halcyon C&C 30 Graham Dennis 201 18:10:00 20:12:05 2:02:05 1:56:52 3.0

July 4 - A Fleet - July 4th at 18:10:00

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 181500
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non Fiction Aloha 30 Andrew Daley 162 181500 19:30:41 1:15:41 1:16:34 1.0
2 Cyanara II C&C 36 Jim Fletcher 78 181500 19:21:45 1:06:45 1:16:56 2.0
3 Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 81 181500 19:24:24 1:09:24 1:19:36 3.0
4 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 126 181500 19:33:54 1:18:54 1:24:14 4.0
5 Dire Wolf CS 30 Rod Miller 174 181500 19:43:33 1:28:33 1:28:03 5.0
6 Siesta CS 30 Phil Varey 180 181500 19:45:44 1:30:44 1:29:27 6.0
7 Seachanger Tartan 3500 Peter Gregson 144 181500 19:44:06 1:29:06 1:32:34 7.0

July 11 - A Fleet at 18:10:00

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 181500
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Non Fiction Aloha 30 Andrew Daley 144 181500 19:48:58 1:33:58 1:37:37 1.0
2 Xari CS 30 Ric Hattin 174 181500 19:57:23 1:42:23 1:41:48 2.0
3 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 108 181500 19:48:20 1:33:20 1:42:28 3.0
4 Dire Wolf CS 30 Rod Miller 174 181500 19:59:48 1:44:48 1:44:12 4.0
5 Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 93 181500 19:48:24 1:33:24 1:45:02 5.0
6 Siesta CS 30 Phil Varey 180 181500 20:02:23 1:47:23 1:45:52 6.0
7 Seachanger Tartan 3500 Peter Gregson 144 181500 19:58:50 1:43:50 1:47:52 7.0

July 18 - A Fleet at 18:10:00

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 181500
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Pendragon CM1200 Bruce Beveridge 15 181500 19:28:42 1:13:42 1:34:51 1.0
2 Cyanara II C&C 36 Jim Fletcher 78 181500 20:04:25 1:49:25 2:06:07 2.0
3 Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 93 181500 20:13:43 1:58:43 2:13:30 3.0
4 Non Fiction Aloha 30 Andrew Daley 162     RET   10.0
4 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 126     RET   10.0
4 Dire Wolf CS 30 Rod Miller 174     RET   10.0
4 Xari CS 30 Ric Hattin 174     RET   10.0
4 Siesta CS 30 Phil Varey 180     RET   10.0
4 Seachanger Tartan 3500 Peter Gregson 144     RET   10.0

July 24 - A Fleet at 18:10:00

Start: A, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00
Rank Boat Class Skipper PHRFTOT Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Endeavour C&C 37 Jim Dunsworth 126 18:15:00 19:37:38 1:22:38 1:28:13 1.0
2 Wild Thing IV Beneteau 42 Greg / Liz Hammond 93 18:15:00 19:34:07 1:19:07 1:28:58 2.0
3 Non Fiction Aloha 30 Andrew Daley 162 18:15:00 19:53:40 1:38:40 1:39:49 3.0
4 Cyanara II C&C 36 Jim Fletcher 96 18:15:00 19:47:06 1:32:06 1:43:04 4.0



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com